Kontakt tel:+48 792 202 456 tel:(71) 78 64 711 mimari@mimari.pl
Współpraca między lekarzem a kosmetologiem

Synergizm w poprawie wyglądu między lekarzami, a kosmetologami jest bardzo kluczowy nie tylko pod względem estetycznym, ale również zdrowotnym. Coraz częściej pacjenci zmagają się z problemami żylnymi, naprzeciw takim problemom wychodzi naprzeciw stripping, skleropetapia, lasery, IPL czy elektrokoagulacja. Dodatkowym problemem jest skóra naczyniowa, dermatozy dotyczą rejonów bardziej eksponowanych na czynniki drażniące. Najczęstszymi objawami jest rumień i różnej wielkości i szerokości teleangiektazje. Wraz ze wzrostem liczby wykonanych zabiegów stale wzrasta liczba powikłań. Ukazujemy prawidłową współpracę między gronem lekarzy, a kosmetologami.

Prawidłowy opis naczyń żylnych:

Typ I - czerwone naczynia o średnicy 1mm, czyli teleangiektazje

Typ II - fioletowe naczynia o średnicy 1-2mm, które wystają nad powierzchnię skóry

Typ III – naczynia siatkowate, zwane retikularnymi, o średnicy 2-4mm, o zabarwieniu zielono-niebieskim

Typ IV – żylaki niezwiązane z żyłą odpiszczelową o średnicy 3-8mm

Typ V – żylaki żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej, o średnicy powyżej 8mm i kolorze niebieskim lub niebiesko-zielonym

W zależności od typu naczyń dobiera się metodę jego likwidacji. Naczynia typu V i IV są zazwyczaj usuwane za pomocą zabiegów operacyjnych oraz ablacji wewnątrzżylenej. Typ III i II jest zazwyczaj klasyfikowany do skleroterapii. Natomiast naczynia I, II i III (II i III częściowo) zamykane zostają poprzez lasery, IPL i elektrokoagulację[6].

Metody usuwania żylaków:

Określeniem typu naczynia żylnego zajmuje się lekarz chirurg, flebolog podczas konsultacji, bada zmiany naczyniowe. Badanie USG Doppler żył jest podstawową metodą w przygotowaniu pacjenta do operacji żylaków. Względnie prosta i powszechnie stosowana metoda, pozwala wykluczyć zakrzepicę żylną lub stwierdzić niewydolną żyłę, która stanowi wskazanie do podjęcia leczenia [3].  

 1. Stripping

Zabieg operacyjny zwany strippingiem jest najbardziej tradycyjną metodą usuwania (wyrywania) niewydolnej żyły odstrzałkowej lub odpiszczelowej, żylaków lub przerywania ciągłości perforatorów.  Metodę stosuję się przy dużych naczyniach, które są przyczyną niewydolności żylnej i łączy się z miniflebokromią. Minifleboktomia jest zabiegiem chirurgicznym usuwającym drobne żylaki, z zachowaniem estetyki. Reoperacja jest potrzebna w zaledwie 5-20% pacjentów.

 1. Wewnątrznaczyniowa ablacja laserowa EVLT
  Mniej inwazyjną metodą zamykającą niewydolną żyłę, bez konieczności jej wyrwania jest wewnątrznaczyniowa ablacja laserowa EVLT (Edno Venous LaserTreatment). Ablację, czyli odparowanie wykonuje się za pomocą wprowadzenia do światła naczynia laserowego światłowodu z polem magnetycznym o częstotliwości fali radiowej RFA oraz pary wodnej SVS. W wyniku oddziaływania energii wewnątrz naczynia dochodzi do jego obkurczenia i zamknięcia.

Zalety EVLT:

 • Brak cięcia
 • Krótszy czas rekonwalescencji
 • Zmniejszone ryzyko zakrzepicy
 • Zmniejszone ryzyko zaburzenia czucia

 

 1. Skleroterapia
  Skleroterapia polega na podaniu do światła naczynia środka obliterującego, który uszkadza naczynie. W wyniku takiego działania wywołany zostaje stan zapalny w naczyniu, powstaje skrzeplina, a ściany naczynia ulegają zwłóknieniu. Złotym standardem do takiego zabiegu są naczynia siatkowate i drobne żylaki. Najczęstszym powikłaniem po zabiegu są przebarwienia, za które odpowiada hemosyderyna. Odkładając się w tkance daje nieakceptowalny defekt estetyczny. Podanie preparatu poza światło naczynia grozi martwicą [6]

 

Metody zamykania części naczyń II, III i teleangiektazji

 1. Laser

Wyrażenie LASER jest akronimem pierwszych liter angielskiego wyrażenia Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation (wzmocnienie światła przez wymuszoną emisję promieniowania). Większość laserów wysokoenergetycznych wykorzystuje podgrzanie struktur tkankowych, wzrost temperatury w określonym miejscu jest najważniejszym efektem w terapii laserowej. Zaabsorbowana energia działa na białka tkankowe, DNA, RNA, błony komórkowe oraz na zmianę układu przestrzennego komórek. Wiązka laserowa charakteryzuje się monochromatycznością, koherentnością oraz kierunkowością światła(skolimowane)[7], działa na zasadzie selektywnej fototermolizy. Chromoforem absorbującym światło laserowe jest hemoglobina oraz oksyhemoglobina znajdująca się w naczyniach krwionośnych skóry. Należy pamiętać, że głębokość na jakiej znajduje się naczynie oraz jakiej jest średnicy ma kluczowe znaczenie w doborze odpowiedniej długości fali  [8].

W literaturze najczęstszym urządzeniem przypisanym do redukcji teleangiektazji jest laser KTP o długości fali 532 nm. Długość fali jest stosowana w laserach typu Q-Switched Nd:Yag wynosi 1064nm, dzięki zastosowaniu kryształu w swojej budowie zmienia częstotliwość fali z 1064nm na 532nm, która koaguluje płytko unaczynione teleangiektazje o średnicy ok. 1mm

Lasery z długością fali w zakresie 800-1100nm wpływają na oksyhemoglobinę. Absorbcja wybranej długości fali powoduje zmianę energii na ciepło, w wyniku którego dochodzi do krzepnięcia i zostaje przeniesione na ściany naczynia które się zapadają. W konsekwencji transmisji ciepła i zapadnięcia się ścian naczynia dochodzi do zamknięcia się teleangiektazji i późniejszego wchłonięcia. Efekty są widoczne niemalże natychmiastowo, w postaci zbielenia naświetlanego miejsca. Z dobrym wynikiem można redukować w ten sposób: naczyniaki płaskie, rubinowe, teleangiektazje i jeziorka naczyniowe [2].

 

 1. IPL

Nazwa IPL oznacza Intense Pulsed Light, czyli intensywne światło pulsujące. Urządzenia z tą technologią, mimo że są przez wielu mylone z laserami mają zupełnie inną budowę. Podstawowym elementem IPL jest lampa łukowa wypełniona ksenonem, emituje światła o różnej długości fali, od 400 do 1200nm. Do urządzeń są dołączone specjalistyczne filtry, które warunkują długość fali do odpowiedniego problemu skórnego [5].

Kruche naczynia bardzo często występują nie tylko w postaci teleangiektazji, a również rumienia. Rumień powstaje przez różne czynniki, atmosferyczne, hormonalne, pokarmowe itp. Zlane naczynia krwionośne najczęściej lokalizują się na policzkach [2].  Trądzik różowaty, który również występuje jako przekrwienie policzków, jest przewlekłą chorobą skóry twarzy, etiopatogeneza jest złożona i cały czas poddawana badaniom. Objawy w początkowej fazie choroby powstają wskutek patologii naczyń krwionośnych, uwidaczniają się jako napadowy rumień, z którym bardzo dobrze sobie radzi IPL [1].

 

Laser kosmetyczne E-LIGHT (IPL+RF), posiada aż trzy tryby pracy, w których wykorzystać można Intensywne Światło Polsujące oraz Radiofrekwencje.

Energia świetlna w urządzeniu jest spotęgowana bipolarną falą radiową.

 

 1. Elektrokoagulacja

Znana pod pojęciem diatermii chirurgicznej, stanowi metodę bezinwazyjną. Polega na głębokiej koagulacji tkanek przy pomocy prądu o wysokiej częstotliwości, a w przypadku powierzchownej koagulacji wykorzystuje się prąd niskiej częstotliwości. Zabieg jest bolesny i może skutkować oparzeniem naskórka. W przypadku złego przeprowadzenia zabiegu mogą powstać blizny. Zabiegi nie gwarantują trwałego zamknięcia naczynia i bezpośrednio po zabiegu notuje się rumień i obrzęk [6,9].

 

 

Pielęgnacja cery naczyniowej oraz zmian naczyniowych:

Cera naczyniowa stanowi istotny problem medyczny i kosmetyczny. Cechuje ją nadwrażliwość, szybkość w reagowaniu na bodźce zewnętrzne i wewnętrzne, rumień i teleangiektazje. Zmiany najczęściej są widoczne na policzkach, nosie, brodzie i dekolcie. Uwidoczniony rumień może być napadowy lub utrwalony, stanowi system powiązań między wieloma czynnikami takimi jak: hormonalnymi, środowiskowymi, metabolicznymi itp.

Prawidłowa pielęgnacja skóry naczyniowej powinna rozpocząć się na etapie żywieniowym jako rezygnacja z potraw pikantnych i cukrów. Niezbędna jest poprawa gęstości krwi poprzez picie odpowiedniej ilości wody, która dodatkowo ułatwia usunięcie toksyn z organizmu. Ważnym elementem wprowadzonym do diety są nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 oraz witaminy A, B, C i K.

Gabinetowa pielęgnacja może się składać z delikatnego oczyszczania w postaci peelingu kawitacyjnego lub peelingów enzymatycznych. Popularnym zabiegiem idealnie nadającym się do cery naczyniowej jest galwanizacja z działaniem anody jako elektrody czynnej. W momencie wprowadzania substancji aktywnych w głąb skóry przy pomocy prądu stałego, wykonujemy zabieg jonoforezy. Wyciszająco będzie działać Lampa Sollux z filtrem niebieskim, działającym łagodząco i zmniejszająco przekrwienie czynne.

Pielęgnacja domowa powinna się składać z delikatnych preparatów myjących oraz nawilżających. Składniki aktywne w kosmetykach powinny się składać z takich substancji jak:  d-panthenolu, alantoiny, dzikiej róży,  arniki górskiej, wyciągu z kasztanowca czy masła shea.

 

Maskowanie zmian naczyniowych jest możliwe poprzez makijaż, bardzo dobrze sprawdza się przy korygowaniu zaczerwień i defektów skórnych. Należy pamiętać, że makijaż powinien być wykonany naturalnie oraz stosowanie kosmetyków kryjących tuszuje problemy skórne na pewien czas, który jest uzależniony od kosmetyku i stanu skóry klienta [4].

 

Podsumowanie

Żylaki kończyn dolnych, które są widoczne i rozpoznawalne gołym okiem, wyglądające jak sieć niebieskich poszerzonych i krętych żył, mogą lekarze zamknąć metodami chirurgicznymi tj. strippingiem. Mniej inwazyjną metodą do usunięcia naczyń żylnych typu V i IV jest skleroterapia oraz wewnątrznaczyniowa ablacyjna laserowa EVLT.

Do mniejszej średnicy naczyń oraz do położonych znacznie płycej teleangiektazji na twarzy, w dole podkolanowym oraz w pobliżu żylaków, przypisuje się metody laserowe i elektrokoagulacje wykonywane przez kosmetologów. Metody te są znacznie mniej inwazyjne, poprawiają względy estetyczne z mniejszym odsetkiem powikłań. Do mniej odznaczonych teleangiektazji, które występują pod postacią rumienia bezkonkurencyjnie sprawdzi się IPL.

 

Bibliografia

 1. Surgiel-Gemza, K. Gemza, trądzik różowaty – metody terapii oraz ocena skuteczności zastosowania kwasu azelainowego i laktobionowego, 5 / 2018 / vol. 7Kosmetologia Estetyczna, str 543-550
 2. Burdzy, D. Ozga 1. J. Kosydar-Bochenek, K. Burdzy, B. Lewandowski. Zastosowanie laserów w terapii wybranych problemów skórnych. Przegląd metod. 6 / 2017 / vol. 6Kosmetologia Estetyczna str 645-652
 3. Małek, A. Nowicki, Standards of the Polish Ultrasound Society – update. Sonography of the lower extremity veins, Journal of Ultrasonography 2014; 14: 287–296
 4. Krysiak-Zielonka, O. Kałużna, Problemy cery naczyniowej – charakterystyka  i niwelowanie zmian. 4 / 2019 / vol. 8Kosmetologia Estetyczna, 427-432
 5. Pokora, wiązki światła laserów i lamp IPl w kosmetologii i medycynie estetycznej, 6 / 2015 / vol. 4Kosmetologia Estetyczna, str. 565-568
 6. Mlosek 1, Sylwia Malinowska 2, Kosmetologia Estetyczna421 po zabiegach zamykania poszerzonych naczyń krwionośnych 4 / 2016 / vol. 5, str 420-424
 7. Malinowska, R. Krzysztof Mlosek, Lasery i IPL – źródła światła stosowane w gabinetach kosmetologicznych i medycyny estetycznej, 5 / 2016 / vol. 5Kosmetologia Estetyczna, 543-548
 8. Kasprzak, A. Mankowski od str 205 Fizjoterapia w kosmetologii i medycynie estetycznej PZWL Wydawnictwo
 9. Zajączkowska, KOSMETOLOGIA WOBEC    PROBLEMÓW    CERY NACZYNIOWEJ
Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl